Sokszor gondoltál már rá, hogy de jó lenne egy kis parasztház valahol, ahova hétvégenként elutazhattok? Ha igen, akkor most nagyon nagy a kínálat és most érdemes venni! Hogyan is kezd a böngészést! Az interneten sok ingatlan hirdető felület van, de ezek közül is a legrelevánsabb az www.ingatlan.com, kimondottan parasztházakra specializál a www.paraszthazak.hu. Ezen oldalak átnézésével már képbe kerülhetsz, hogy mi mennyit ér. Vedd figyelembe, hogy a feltüntetett árak a jelenlegi tulajdonos álma, ezért mindig tartalmaz az ártól függően 5-10-20%-os alku lehetőséget.
Biztos van olyan vidék, területe az országnak, amit nagyon kedvelsz és jó szívvel gondolsz rá valamiért. Ekkor kell beülni az autóba és „nyakunkba venni” a vidéket! Nagyon izgalmas faluról-falura menni, nézelődni és figyelni és közben jobban megismerni a már eddig kedvelt tájat. Egész más szemmel fogod a ház választásnál a környéket lesni, megnézed milyen emberek lakják, milyen a falu szerkezete, van e kisbolt, esetleg posta, a kocsma miatt nem kell aggódnod:) Érdemes a helyieket is megkérdezni, hogy tudnak e eladó házról, mert nem minden házra van kitéve az „Eladó” tábla, így sokkal több házat meg tudsz szemlézni. A ház állapotától és az elhelyezkedésétől függően 1 milliótól -5 millióig már olyan házhoz juthatunk, ami megéri a fáradtságot, mert munka lesz vele bőven. Terényben is van eladó, például ez , jó lenne ha nem menne tönkre.
Talán olvastátok a vendégházunk előtte-utána bejegyzését, a felújítás tapasztalataiból néhány dologra hívom fel a figyelmeteket! A parasztházak általában vályogból épültek vert technikával vagy vályogtéglából, de sok van vegyes falazattal is, amibe aztán sok minden belefér a kőtől a fadarabig. A vályogházaknak nem készítettek alapot, csak egyszerűen a földre építették. Emiatt a földdel közvetlen kapcsolata van a falazatnak, ami jó is meg nem is. Régebben a parasztházakban döngölt agyagos föld volt a padló, amit vízzel fellocsoltak és felsöpörtek. Ma, ha valaki parasztházat vesz, akkor ezt a földpadlót érthető módon leburkolja, de nagyon nem mindegy, hogy mivel. A vályogfal lételeme a földdel való kapcsolat, mert abból szívja fel a vizet, így nem tud kiszáradni annyira, hogy por legyen belőle, hanem masszív fal marad. Amint a földpadló vízzáró réteggel lesz leburkolva a föld nedvessége is a falba szívódik fel, ezért is lehet látni annyi omló és vizes vályogházat. Mázas kerámia padlólap ezért nem jó választás, mert nem engedi a helyiség földpadlójából a víz kipárolgását, a víz a falba kényszerül felhúzódni. Jobb megoldás a párnafával lerakott hajópadló vagy a téglapadló. A régi házaknál gond szokott lenni a tető, sokszor elkorhadtak, eltörtek a tetőlécek, a cserepek megrepedtek. A fa nyílászárók állapotát is szemügyre kell venni, mert a szúrágta, törött, megvetemedett nyílászárókat biztosan cserélni kell, de arra mindig figyeljünk, hogy az eredetivel megegyező stílusú fa nyílászáró kerüljön a helyükre, akár már termo üvegekkel. A falak felújítását legjobb lenne agyagos sárral megoldani, de ehhez már nagyon nehéz szakembert találni. A vakolat alánádazásával a malteres anyagot is elég jól tűri a vályog, de itt találtam vályogvakolatot. A falak festését a szellőztetés miatt mésszel oldjuk meg, ne essünk neki diszperzittel. A vályogházzal mindig törődni kell, újrameszelni egyes falrészeket, ahol a hangya család utat talált magának azt betömni. Mindemellett nagyon is hálás a vályog, mert a minimum 40, de inkább 60-80 cm-es falak télen visszasugározzák a meleget, nyáron pedig kellemesen hűvösen tartják a házat. A modern építészet újra felfedezi ezt az alapanyagot, mert nagyon olcsó, hőtechnikai adottságai kiválóak és jól hangszigetel.
Ha mégsincs kedved parasztházat venni, akkor próbáld ki milyen benne lakni és a pihenésed szervezésénél gondolkodj a falusi szálláshelyekben is!
Miért írtam, hogy Vegyél parasztházat! ?, mert szeretném, ha több parasztház találna gondoskodó gazdájára!
Apropó eladó szüleim bevezetett falusi szállása, az Ágnes tanya!